Nowości
  • MAMY KOCIĘTA

    Ta informacja ucieszyła wszystkich, w  dniu 16. 11. 2018 r,  urodziły się nam Nieustająco Urocze Przekoty. Wspaniałe mocnej budowy, włochate i wyjątkowo wesołe przylepki kocięta z miotu "Z" ... czytaj więcej

Wizyt
Dziś: 3Razem: 40674

Kocie Sprawy

Apteczka pod nadzorem!

Kota interesuje wszystko co możliwe do sprawdzenia, potrafi wetknąć nos w każdy schowek, kąt, a także do apteczki, dlatego też wszelkie lekarstwa trzeba trzymać tam, gdzie ciekawski koci pyszczek nie sięgnie. Połknięcie lekarstwa może skończyć się poważnym zatruciem. Gdyby to nastąpiło, nigdy nie lecz kota za pomocą internetowych porad i nie diagnozuj go na własną rękę. Jak masz jakiekolwiek wątpliwości co samopoczucia swojego ulubieńca koniecznie zabierz go lekarza weterynarii.

Jak chcesz osiągnąć Sukces kup sobie KOTA !

Kot to synonim Sukcesu, niejeden przywódca mógłby się od niego wiele nauczyć. Zawsze dumny  i pewny siebie kot świetnie umie sprawiać wrażenie, że jest najważniejszy. Kot leżąc na kanapie wyraźnie manifestuje, że czuje się Królem i utrzymuje odpowiedni dystans do otaczającego go świata. Potrafi manipulować używając swojego wdzięku łasząc się i cudownie mrucząc doskonale umie wyczuć moment w którym może sobie pozwolić na osiągnięcie własnego celu czyli zdobycie sukcesu. Bo Sukces - to działanie na najwyższym poziomie możliwości jednostki  w kierunku spełnienia jej marzeń i pragnień przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy wszystkimi płaszczyznami życia. W tym wyczuciu tkwi sedno kociego charakteru.

KOT brudzi poza kuwetą - przyczyny.

Brudzenie poza kuwetą jest zawsze sygnałem, że coś w życiu kota nie funkcjonuje prawidłowo - natomiast nigdy nie jest przejawem złośliwości. Przyczyny mogą być następujące:

1) powody zdrowotne np. choroby układu moczowego, stawów, cukrzyca, choroby jelit.

2) stres związany z aktualnymi przeżyciami kota np. nieporozumienia między  kotami tzw. koci mobbing, nowy domownik lub odejście dotychczasowego domownika, nagła zmiana poprzez  zaniedbanie kota np. zostawienie go samego w domu na cały dzień, krzyczenie, karanie i bicie kota, gwałtowna zmiana diety, nowy nieznany zapach w domu przyniesiony na ubraniu czy butach i o zgrozo przeprowadzka zaburzająca i rujnująca całe dotychczasowe bezpieczne życie kota. 

3) stres związany z kuwetą:

a - niewłaściwa wielkość kuwety;

b - niewłaściwy typ kuwety;

c - brudna lub źle umyta kuweta;

d - nieodpowiednie umieszczenie kuwety;

e - za mała ilość kuwet;

f - negatywne skojarzenia związane z pobytem w kuwecie;

g - nagła zmiana miejsca kuwety;

h - niewłaściwy wypełniacz kuwety;

i - zbyt dużo lub zbyt mało wypełniacza kuwety;

Pamiętajmy Kocia Toaleta czyli kuweta musi być na bieżąco opróżniana, i obowiązkowo przynajmniej co drugi dzień musi być wymieniany żwirek, a podłoga pod kuwetą umyta  wodą z detergentem i zostać  zdezyfekowana. Jeżeli chcemy uniknąć roznoszenia żwirku przez kota po całym domu, to kuwetę można postawić na specjalnej macie lub możemy ją ustawić w większym pudle.

Czy KOT jest złośliwy?

NIE ! robienie na złość czy odgrywanie się na ludziach za doznane przykrości nie leży w kociej naturze. To my ludzie interpetujemy je jako złośliwość. Na przykład gdy wracamy z podróży, a kot wita nas z rezerwą, jakby obrażony i nafuczony, a potem sika nam do otwartej walizki, mówimy, że "...........był tak zły, że wyjechałam i zostawiłam go, że normalnie zemścił się na mnie za to...." - tymczasem prawda jest taka, że naszego kota mocno niepokoją obce nieznane zapachy, które przywieźliśmy ze sobą do mieszkania i  chce je jak najszybcij pokryć swoim zapachem, żeby znów poczuć się bezpiecznie. Również pod wpływem przeżywanego stresu, kot  może opryskiwać moczem różne miejsca np. drzwi, futryny, sprzęty, meble. Podobnie sikanie poza kuwetą nie świadczy o złośliwości kota, tylko jest wynikiem stresu związanego np.  z nieodpowiednim żwirkiem czy brudną toaletą.

Kupuj swojemu KOTU dobrą karmę.

To wbrew pozorom bardzo ważna i istotna sprawa, ponieważ dobrze karmiony kot nie zrzuca włosa przez cały rok i łatwo go wyczesać. Natomiast jego odchody nie mają intensywnie przykrego zapachu i są prawidłowej konsystencji łatwe do uprzątnięcia.

Śpiący KOT.

Zdrowy kot naturalnie śpi od 14 do 16 godzin na dobę. Ważną i istotną sprawą jest, że w trakcie głównej fazy snu przez cały czas jest w stanie czuwania i co ciekawe potrafi się całkowicie obudzić w kilka sekund. Naukowcy dowiedli, że 9 letni kot przespał całe 6 lat swojego życia, bo kot drzemie i śpi średnio 2/3 doby, a 1/3 doby kiedy to akurat właśnie nie śpi to, się....myje. Takiemu to dobrze!

KOCIE dźwięki !

Kot wydaje z siebie około 100 różnych dźwięków, a pies tylko około 10.

KOT bawi się zbyt brutalnie! Co robić? 

Koty są cudownymi kompanami do zabawy, jednak czasami zdarza się im bawić zbyt ostro i brutalnie z innymi kotami albo członkami rodziny.  Koty uczą się poprzez doświadczenie i powstałe w młodości skojarzenia będą praktycznie nie do zmiany w wieku dorosłym, dlatego też starajmy się od początku jego wychowania unikać wszelkich zabaw z użyciem rąk i stóp  w zamian oferując mu super zabawę z zabawkami. np. zachęcajmy do gonienia i polowania na zabawki,  tak żeby kot mógł zaspokoić swój łowiecki instynkt i aktywnie rozładować energię. Pomocne będą tu kocie wędki z błyskotkami na końcach lub podobne gadżety, które skutecznie odwrócą uwagę od  twoich rąk i stóp. Nagradzaj kota  za odpowiednią reakcję, a gdy kot skoncentruje sie na tobie natychmiast przerwij zabawę, krzyknij Aj! i stanowczo odsuń go od siebie co pokaże kociakowi, że nie akceptujesz jego zachowania. Podobnie postępuj, gdy zaobserwujesz, że kot szykuje się do ataku na drugiego kota.

KOT wybiera swoje otoczenie!

To nie my wybieramy sobie kota, to kot wybiera sobie nas. Wybiera kogoś kto mu odpowiada i obdarza go szczerym uczuciem. Kot, który ciebie wybrał, najpierw sprawdził twoje uczucia, osobowość, wierność i oddanie. Wybrał ciebie i zaangażował się uczuciowo, ponieważ uznał, że jesteś istotną częścią jego obecnego i przyszłego życia. Dlatego też pozostanie ci wierny.

KOTU wystarcza Być ! 

Kot czuje się swobodnie w każdej sytuacji, bo nigdy nie musi bronić żadnego wymyślonego wizerunku Kot po prostu jest! Dlatego też jest czytelny i przejrzysty w swojej postawie, bo  nie boi zdemaskowania, iż nie  jest tym  za kogo  sie podaje - jest sobą i to jest Najważniejsze! Zawsze swobodny, co nie zawsze jest proste, ale Kot Zwycięża.

KOT zawsze spada na 4 łapy!

KOT szybko przystosowuje się do nowych warunków, co świadczy o jego prawdziwej inteligencji . Jego zdolność fizycznego dostosowania się, zdolność adaptacji do nowego środowiska pokazuje mistrzostwo KOTA w tej dziedzinie. Chociaż tak naprawdę KOT nie znosi zmieniać swoich zwyczajów ani też warunków w jakich żyje, to  w razie potrzeby zrobi wszystko, żeby odbudować swój zapewniający dobre samopoczucie  " kokon" i zbudować swój świat na nowo  odzyskując  komfort życia. Ta zdolność przystosowania bierze się u KOTA  przede wszystkim z miłości do siebie i do swojego życia.

KOT jest Niezależny!

Zdobyć przyjaźń kota nie jest łatwo. Kot to zwierzę filozoficzne, ułożone , spokojne, przywiązane do swoich nawyków, miłośnik czystości i porządku. Kot nie lokuje swoich uczuć nierozwaznie, może zostać Twoim przyjacielem, jeśli jesteś tego godny, ale pamiętaj  nigdy nie zostanie Twoim niewolnikiem -  Theophile Gautier.

Dlaczego KOT Mruczy?

    Tak naprawdę do tej pory nie ustalono dokładnie, jak to się dzieje, że kot mruczy. Istnieje przypuszczenie, że powietrze wprawiane jest w  wibracje, gdy przechodzi przez fałd przedsionkowy, w związku z czym  kot może zmieniać natężenie mruczenia w zależności od sytuacji. Natomiast skala wokalna kota rozciąga się od miłego i przyjemnego mruczenia po piekielne nie do wytrzymania wrzaski np. podczas ognistych zalotów lub  zaciekłej obrony swojego terytorium.

KOT mruczy, ponieważ jest zadowolony, przeważnie w większości przypadków charakterystyczne  mruczenie jest oznaką zadowolenia kota, ale nie zawsze, bo jednak czasami bywa inaczej. Często koty chore lub ranne, które odczuwają ból wydają podobny do mruczenia odgłos przez co uspokajają same siebie i dodają sobie otuchy. Jeżeli widzimy, że nasz ukochany kotuś izoluje się, nie ma ochoty do zabawy, unika jedzenia i siedzi zły, napuszony i mruczy możemy podejrzewać, że coś mu dolega. Dlatego też powinniśmy bacznie go obserwować. Mruczenie jest charakterystyczne dla rodzącej i opiekujacej się młodymi kotki. Kocia matka  mruczy lub miauczy, gdy wraca do kociaków syganlizując w ten sposób swoją obecność i uspokajając młode. Zdolnośc mruczenia pojawia się u kociąt już w bardzo młodym wieku i jest świetnym sposobem komunikowania się z matką.

Ciekawostką jest to, że duże koty tj. lew, pantera czy tygrys nie potrafią mruczeć, a  wydają jedynie głośne krótkie pomruki.

Czy KOT dobrze widzi w nocy?

Tak, kot widzi świetnie w nocy, ponieważ za siatkówką jego oka znajduje się specjalna warstwa komórek odbijających światło, dzięki czemu jego wzrok odbiera 2 razy więcej światła. Co powoduje łatwość rozróżniania  przez kota w ciemnościach różnych przedmiotów, dlatego też może swobodnie polować w nocy. Ciekawostką jest to, że kot w nocy widzi około 6 razy lepiej niż człowiek.

Czy KOT to Indywidualista?

Zdecydowanie tak, kot to indywidualista - samotny myśliwy. Jednak wraz z udomowieniem stając się zależnym od człowieka, wyksztalcił w sobie wiele  zachowań wyrażających sympatię do nas  lub chęć nawiązania kontaktu z innym domowym zwierzakiem. Gdy Twój kot wychodzi Ci na powitanie z podniesionym ogonem, ociera się, mruczy a drugiemu domowemu zwierzakowi liże futerko oraz bawi się z nim oznacza do przyjacielskie zamiary.

Ciekawostką jest, że kot sam decyduje o tym kiedy chce doznawać pieszczot od człowieka nigdy na odwrót.