Nowości
 • MAMY KOCIĘTA

  Ta informacja ucieszyła wszystkich, w  dniu 12. 02. 2019 r,  urodziła  się nam Nieustająco Urocza i Przepiękna koteczka w kolorze szylkretowym. Wspaniała, mocnej budowy, włochata i wyjątkowo wesoła przylepka koteczka.  ... czytaj więcej

Wizyt
Dziś: 18Razem: 41859

O rasie

Ogólny opis:  Maine Coon jest silnym, wytrzymałym przedstawicielem najstarszej amerykańskiej długowłosej kociej rasy. Należy do grupy dużych kotów domowych, przy czym kotki charakteryzują się drobniejszą budową niż kocury. Na tle innych ras odznacza się długim okresem dojrzewania.

Głowa: cechuje się średnią długością i szerokością, o nieco kanciastym zarysie z wysoko położonymi kośćmi policzkowymi. U dorosłych kocurów  wyraźnie zarysowana żuchwa poszerza twarz. Charakteryzuje się  średniej wielkości nosem o nieco wklęsłej  krzywiźnie. Broda znajduje się w jednej linii z górną wargą i nosem.
Oczy:  powinny być duże, szeroko rozstawione w nieco ukośnych oczodołach. Kolor oczu może być odcieniem zieleni, złota lub miedzi. Białe koty mogą mieć oczy niebieskie lub różnego koloru. Nie ma powiązania między kolorem oczu a kolorem futra. Pożądana jest przejrzystość koloru oczu.
Uszy:  duże, obficie owłosione wewnątrz, szerokie u podstawy  powinny być wysoko osadzone, oddalone od siebie o około jedną szerokość ucha i mieć zakończenia umiarkowanie szpiczaste. Wskazane jest, aby ich koniuszki zakończone były  „pędzelkami”.
Tułów:  umięśniony, od średniej do dużej wielkości z szeroką klatką piersiową i średniej długości szyją, proporcjonalnie długi, prostokątny, oglądany od tyłu ma sprawiać wrażenie nieco kanciastego.
Nogi i stopy:  nogi powinny być solidne, szeroko rozstawione, średniej długości. Stopy  powinny być duże, okrągłe i dobrze owłosione( pięć palców na przednich, cztery palce na tylnych).
Futro: krótka długość włosa z przodu ma wzrastać ku tyłowi, osiągając największy rozmiar na brzuchu i portkach. Futro może być jedno lub wielobarwne, powinno być miękkie, gładko opadać i przylegać do ciała, charakteryzować się  kryzą na szyi wyrastającą od podstawy uszu.
Kolor i pręgi: pręgi na kocim futrze wynikają ze szczególnej budowy pojedynczego włosa. Tylko u kotów o jednolitych kolorach i kotów białych każdy włos jest jednakowo zabarwiony od nasady do czubka. W pozostałych przypadkach pigment  rozłożony jest  nierównomiernie i to właśnie rozkład pigmentu na każdym pojedyńczym włosku decyduje o wzorze na futerku czyli „pręgach”. Kolor srebrzysty nie znaczy srebrny! Pigment u kotów srebrzystych rozmieszczony jest nie na całej długości włosa, a tylko w jego górnej części ( mniej więcej górnej połowie). W efekcie futro przy skórze wydaje się jaśniejsze ( brak pigmentu) i stopniowo przechodzi w intensywny kolor takie koty wyglądają jak cieniowane. Stąd też ich druga nazwa – dymne, oficjalnie przypisana tylko kotom srebrzystym bez pręgowania. Kolor srebrzysty i dymny oznacza się literą s. Ocenę wątpliwych kolorów przeprowadzają uprawnieni sędziowie przed każdą wystawą na podstawie wyglądu włosa i rodowodu.
Cechy dyskwalifikujące: plamy, kropki, równa długość włosa na całym ciele, krótki tułów, skośne oczy, skręcony ogon, nieprawidłowa ilość palców.

Poniżej ramka z kodami EMS oznaczającymi grupy kolorów maine coona.

Kody EMS -  Easy Mind System  zostały utworzone przez FIFE jako szybka, przejrzysta i zrozumiała  metoda opisania kota. Jest to system skrótowego oznaczania za pomocą kombinacji liter i liczb fenotypu kota w sposób ujednolicony na całym świecie i zrozumiały w każdym języku.

- pierwsza część kodu EMS to trzyliterowy skrót nazwy rasy kota pisany z wielkich liter– MCO oznacza maine coona.
- druga część to oznaczenie dominującego koloru kota pisany z małych liter,
- liczby oznaczają rysunek lub też rozłożenie kolorów  sierści , np., że kot jest pręgowany, zaś pręgowanie ma wzór klasyczny 22.
-  dodatkowo dla niektórych ras  wprowadzone jest określenie koloru oczu, długości ogona i rodzaju uszu.:

Obowiązuje generalna zasada, że jeżeli jakaś część kodu wynika dokładnie z pozostałych (np. kolor oczu dla ras, dla których jest on zawsze taki sam), można ją pominąć.
 

Grupa I
Czarne/Niebieskie MCO n/a
Grupa II
Czarne/Niebieskie z białym MCO n/a 01/02/03/09
Grupa III
Czarne/Niebieskie pręgowane MCO n/a 22/23/24/25
Czarne/Niebieskie złociste MCO n/a y 11/12/22/23/24/25
Grupa IV
Czarne/Niebieskie pręgowane z białym MCO n/a 01/02/03/09 21/22/23/24/25
Czarne/Niebieskie złociste z białym MCO n/a y 01/02/03/09 11/12/22/23/24/25
Grupa V
Rude/Kremowe/Szylkretowe jednolite/pręgowane MCO d/e/f/g
MCO d/e/f/g 22/23/24/25
Rude/Kremowe/Szylkretowe złociste MCO d/e/f/g y 11/12/22/23/24/25
Grupa VI
Rude/Kremowe/Szylkretowe jednolite/pręgowane z białym MCO d/e/f/g 01/02/03/09
MCO d/e/f/g 01/02/03/09 21/22/23/24/25
Rude/Kremowe/Szylkretowe złociste z białym MCO d/e/f/g y 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25
Grupa VII
Czarne/Niebieskie/Rude/Kremowe dymne/srebrzyste MCO n/a/d/e s
MCO n/a/d/e s 11/12/22/23/24/25
Szylkretowe dymne MCO f/g s
Szylkretowe srebrzyste MCO f/g s 11/12/22/23/24/25
Grupa VIII
Czarne/Niebieskie/Rude/Kremowe dymne/srebrzyste z białym MCO n/a/d/e s 01/02/03/09
MCO n/a/d/e s 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25
Szylkretowe dymne z białym MCO f/g s 01/02/03/09
Szylkretowe srebrzyste z białym MCO f/g s 01/02/03/09 11/12/21/22/23/24/25
Grupa IX
Białe MCO w
Białe z niebieskimi oczami  
Białe z miodowymi oczami  
Białe z niejednorodnymi oczami  
Białe z zielonymi oczami  

 

O Rasie Maine Coon

Koty rasy maine coon są największymi udomowionymi kotami spośród wszystkich uznanych i zarejestrowanych ras występujących na świecie. Rasa Maine Coon pochodzi z Ameryki Północnej z okolic stanu Maine na wybrzeżu Wschodnim – i jest naturalną rasą pierwotną i jak na naturę przystało selekcja przez nią dokonana pozostawiła  największego i najlepiej przystosowanego wojownika. Rasa ta powstała bez ingerencji człowieka, a ze względu na swą nieprzeciętną i wyróżniającą się urodę oraz wspaniałe cechy charakteru została uznana jako doskonała i warta wyselekcjonowania. Pozostając do chwili obecnej niezmienioną sprawia, że rola hodowców ogranicza się do zachowania ich naturalnego eksterieru oraz selekcji z hodowli osobników odbiegających od standardów MCO wyglądem, charakterem oraz zdrowiem.

Legenda głosi, że maine coon  jest krzyżowką  kotów ze stanu Maine z …..szopami   (ang. racoon), po których koty odziedziczyły umaszczenie czyli czerń połączoną z klasycznymi pręgami oraz co najważniejsze  pokaźny, solidny i bogato owłosiony ogon, dumnie i reprezentacyjnie noszony.  To tyle legenda, bo jak dowiedli naukowcy ta krzyżówka z pewnością nie jest możliwa genetycznie Najbardziej prawdopodobnym jest, że początki powstania tej rasy sięgają Wikingów, którzy podróżując przez Ocean Atlantycki w celu zdobycia Nowego Świata zabrali na swe statki  norweskie koty leśne, które skrzyżowały się z kotami miejscowymi  dając początek nowej rasie.                       

Maine coony po raz pierwszy zostały pokazane na wystawie w Nowym Jorku w 1895 roku. Ostatecznie jednak ich największa popularność przypadła na  drugą połowę XX wieku, w 1968 roku  sześciu hodowców tej rasy powołało pierwsze stowarzyszenie o nazwie Maine Coon Breeders and Fanciers Association (MCBFA), które zajmowało się  ochroną, rozwojem  i propagowaniem tej rasy. Obecnie  MCBFA jest największym na świecie stowarzyszeniem  zrzeszającym hodowców i miłośników rasy. W Polsce do hodowli został dopuszczony w roku 1997. Do roku 1980 wszystkie większe federacje i stowarzyszenia kotów wprowadziły rasę do rejestru kotów rasowych jako Maine Coon.

MAINE COON – jest kotem półdługowłosym o krzepkiej, silnej i muskularnej budowie ciała oraz szerokiej klatce piersiowej. Normalnie maine coony są dużo większe niż przeciętne koty, a ich waga osiąga od 4 – 6kg kotki i około 10kg  kocury. Ich efektowną jedwabistą sierść kształtują dwie warstwy: podszerstek i okrywa włosowa, które zapewniają nieprzemakalność i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Futro na brzuchu i tylnej części  ciała - łapy i pośladki jest bardzo bujne i obfite. Na szyi występuje charakterystyczna dla tej rasy kryza oraz i charakterystyczne „rysie pędzelki” na uszach, które dopełniają piękna wspaniałej pełnej czaru i uroku głowy maine coona. Ze względu na surowe i obfite ilości śniegu i lodu występujące w Ameryce Północnej – koty posiadają futro na spodniej stronie łap, chroniące ich łapki przed zimnem oraz zranieniami. Całości świetnego wyglądu dopełnia długi ( długości kota) wspaniały gęsty i puszysty ogon, który jest niezaprzeczalną ozdobą i wyróżnikiem tej rasy. Patrząc na doskonałość maine coona śmiało można powiedzieć, że jest arcydziełem natury.

Charakter

Te nadobne pełne wdzięku, kociej gracji i elegancji koty urzekają również swoją osobowością są pozbawione agresji, radosne, cierpliwe i łagodne lubią przebywać w towarzystwie człowieka, bo najwyraźniej  mają nie cierpiący zwłoki przymus pomagania w czasie każdej czynności domowej. Bardzo łatwo nawiązują braterstwo z psami, nawet do tego stopnia że zajmują ich posłanie łaskawie pozwalając leżeć psu na …..podłodze. U mnie szczególnie specjalizują się w tym moje sprytne kotki. Kocury mają bardziej   rozbrajający  i zniewalający charakter, są bardziej ciekawskie i towarzyskie, zawsze bardzo blisko mnie, natomiast kotki są bardziej zdystansowane, poważne i  zachowują się jak księżne udzielne i jak mają ochotę to  łaskawie zaszczycają mnie swoją bliskością. Maine coony z racji swoich rozmiarów nie powinny wybierać moich kolan, ale jest to tylko moje przekonanie, bo moje kotusie bezceremonialnie pakują się na kolana i przymilnym „ uśmiechem” i domagają się robienia „ uszki, uszki”  czyli delikatnego drapania za uszami. Uwielbiam moje koty! Codziennie dyskretnie  po cichu je obserwuję, podglądam i podziwiam nieustannie wpadając w zachwyt nad ich nieziemską doskonałością , bo …..” Bo koty, to Boskie perły rzucone między ludzi! „ i moje Szczęście!

Ciekawostki

 • Maine coony rozwijają się powoli i pełen rozwój osiągają przeważnie w wieku 3-4 lat.
 • Ich  ciemniejsze włosy nad oczami  układają się w literkę ”M”.
 • Kochają się bawić i przeważnie przez całe życie zachowują radosną skłonność do zabawy u innych ras spotykaną  jedynie u małych kociaków.
 • Wiele z nich ma skłonność do aportowania różnych przedmiotów i na dodatek to lubi.
 • Potrafią chodzić przy nodze człowieka jak pies.
 •  Rzadko miauczą natomiast cechują się charakterystycznym tonem głosu  wydając unikalne dźwięki podobne do treli, ćwierkania i kląskania za pomocą, których komunikują się pomiędzy sobą  i ze światem.
 • Niezwykle rzadko zdarza im się znaczenie terenu, dlatego też są rasą niezwykle pożądaną.
 • Kochają ludzi i nie lubią  długo przebywać same, a szczególnie protestują przeciw  izolowaniu ich w innym pomieszczeniu, gdy pozostali domownicy są w domu.
 • Przyjaźń z kotem pomaga odzyskać równowagę psychiczną, ponieważ obcowanie z tym niezwykle inteligentnym i błyskotliwym stworzeniem niweluje chorobotwórcze działanie stresu  i uspokaja skołatane nerwy i serce.
 • Najdłuższy kot świata odnotowany w 2010 roku w Księdze Rekordów Guinessa, to 5 letni kocur Stewie Maine Coon, mieszkający w stanie Nevada w USA. Jego długość to 1,23 m od czubka nosa po czubek ogona.
 • Egipcjanie uważali koty za święte zwierzęta, a ich zwłoki balsamowano i chowano w prawdziwych grobach. Za zabicie kota groziła kara śmierci.
 • W średniowieczu  masowo palono koty na stosach razem z czarownicami z  rozkazu władz kościelnych, które szczególnie uwzięły się na czarne koty.
 • We współczesnym świecie kot odzyskał wysoką pozycję społeczną, jest kochany i troskliwie pielęgnowany.
 • W Anglii i  we  Włoszech czarny kot to szczęście.
 • Czy kota da się wytresować? ….no, cóż zawsze można próbować, ale niestety nie da się, bo kota nie możemy do niczego zmusić, taka jest kocia natura, która nie daje się ujarzmić i taka jest cudna!
 • Pies rozważa : jest tak, Człowiek mnie karmi, kupuje mi zabawki, wyprowadza na spacer ….chyba jest Bogiem!  Kot  rozważa: jest tak: Człowiek  mnie karmi, kupuje mi zabawki, sprząta w mojej kuwecie….chyba jestem Bogiem!